
Az elmegyógyintézetek mellett a kísértethistóriák melegágyát, úgy gondolom, leggyakrabban a különféle, olykor meghökkentő történetekkel rendelkező ódon kastélyok, várak adják. Mint a tébolydák esetében is, az ok hasonló: valamilyen tragikus vagy horrorisztikus események ihletik ezeket a mendemondákat, amelyeknek valóságalapjáról vagy hitelességéről természetesen a vélemények megoszlanak. Egyesek szerint a szörnyű halált halt emberek lelke nem képes a túlvilágra átjutni, és ez okozza a paranormális észleléseket. Mások szerint általunk eddig fel nem fedezett eredetű jelenségekről van szó, amelyekre bár létezik magyarázat, de ez eltér a manapság a mainstream tudományban hangoztatott elképzelésektől, így propagálásuk sok esetben heves ellenállásba ütközik, esetleg bizonyításuk további kutatásokat igényel. Létezik egy harmadik tábor is, ők teljes mértékben szkeptikusok, szerintük minden ilyen jelenséget meg lehet magyarázni a manapság ismert fizikai, kémiai, biológiai ismereteink alapján. Hogy ki melyik verzió mellett foglal állást, mindannyiunk egyéni világnézetére van bízva, ezért - mint ahogyan ebben a rovatban megszokhattátok - csupán bemutatásképp szeretnék nektek néhány ilyen hírhedt kastélyt, várat a maga történetével prezentálni. Mivel rengeteg ilyen épület létezik, úgy gondoltam, afféle rovat a rovatban jelleggel, időről időre néhány (akár egy cikken belül több) ilyen helyet is megismertetnék veletek.
Glamis Castle
A Skóciában található Glamis Castle Britannia egyik leghírhedtebb kastélya, amelynek története az 1300-as évekig nyúlik vissza. II. Róbert skót király 1372-ben a területet a Bowes-Lyons családnak adományozta, akik immár több mint hatszáz év elteltével is büszke birtokosai a kastélynak, a hely pedig bővelkedik a bizarr történetekben. A Glamis Castle mondhatni „házi kísértete” a Szürke Hölgy névre hallgat. A monda szerint a lény Janet Douglas szelleme, akit 1537-ben égettek el máglyán. A vádak cselszövésről, király elleni merénylet tervéről szólnak, ám jóval valószínűbb, hogy a háttérben egyéb, politikai indítékok húzódtak. A helyi folklórban szerepel még egy bolyongó, nyelv nélküli női alak, illetve egy kétszáz évvel ezelőtt, sanyarú körülmények közt rabszolgaként itt élő fekete fiú szelleme is.
A Szürke Hölgy mellett azonban egy másik híres legenda Earl Beardie-hez kötődik. A történelem őrült és kegyetlen emberként tartja számon Beardie-t, aki Jakab király ellen is fellázadt. A monda szerint egy nap az earlt vendégül látták a kastélyban, aki miután kellően lerészegedett, kártyázni szeretett volna, azonban, mivel vasárnap volt, senki sem akarta a napot szerencsejátékokkal megszentségteleníteni. Beardie éktelen haragra gerjedt, és közölte, hogy még magával az Ördöggel is kártyázna, ha már a kelletlenkedő háznép nem hajlandó. Ezek után egy fekete ruhás idegen kopogott az ajtón, és jelezte, hogy játszani szeretne. A zárt ajtók mögött zajló kártyapartit egy kíváncsi szolga meg szerette volna lesni, de amint a kulcslyukon át kémkedni kezdett, szemét kiégette egy fénysugár, az earl pedig őrjöngve rontott ki a szobából, amiért megzavarták a játékot. Mire visszatért, az idegen eltűnt, magával vitte Beardie lelkét is, aki azóta is végtelen játszmákat bonyolít le a kastély egyik szobájában a Sátánnal.
A Glamis sötét titkai azonban ezzel még nem érnek véget, szó esik egy rejtett szobáról, ami szörnyű történettel rendelkezik, mivel egy "szörnyeteg" egykori otthona. 1821-ben a tizenegyedik earl fia torzszülöttként jött világra. A kegyetlen apa, hogy elrejtse fel nem vállalt gyermekét, azt hazudta, hogy az újszülött meghalt, és egy titkos terembe záratta, gyakorlatilag halálra ítélve ezzel a szerencsétlent. Azonban a monda szerint a gyermek túlélte a megpróbáltatásokat, és gigászi erőre tett szert, élettartama pedig jócskán meghaladta a normális emberi kort, megnehezítve ezzel a família életét. A hagyomány szerint a család minden örökösét beavatják a titokba, ami azzal jár, hogy megmutatják neki a rejtett szobát, amint az illető betölti huszonegyedik életévét. Létezik egy verzió, ami szerint a kastély egyik felújítása során egy munkás véletlenül rátalált a teremre; hogy hallgatását megvásárolják, hatalmas mennyiségű pénzt kapott, amiért cserébe el kellett hagynia az országot.
Sokak szerint a Glamis Castle zilált történelméért egy ősi átok a felelős, amelyet hosszú évszázadokkal ezelőtt Sir John Lyon szabadított a családra azzal, hogy értékesített egy rendkívül régi kelyhet, amelynek az idők végezetéig Forteviotban kellett volna maradnia. Érdekesség, hogy a Glamis Castle még Shakespeare Macbethjében is szerepet kap, bár az időbeli eltérés miatt mindez csupán a fantázia műve, hiszen a Macbeth eseményei a XI. században játszódnak, amikor a kastély még nem épült fel.