
India egzotikummal és misztikussággal teli ország, egy igazán vad és izgalmas vidék, ami csak arra vár, hogy felfedezzük magunknak. Ám itt is vannak olyan helyek, ahová csak saját felelősségre szabad elmenni, ilyen a 17. században épült Bhangarh városa, amit a helyiek szerint szörnyű átok sújt.
A várost Madho Singh rádzsa építette, akkoriban pedig több tízezren éltek itt, ami hihetetlennek tűnhet a mostani állapotokat látva. Egyik pillanatról a másikra hirtelen nyoma veszett az itt élőknek és azóta se tudja senki, hogy mi történt. Van egy másik történet is ezzel kapcsolatban, ami úgy hangzik, hogy a város lakosságát hirtelen evakuálni kellett, egy nap alatt elköltöztettek innen mindenkit, hogy nehogy bajuk essen. Ma már lenyűgöző, érintetlen és hátborzongatóan üres történelmi épületeket találunk itt, amik nagyrészt jó állapotban fennmaradtak köszönhetően a várost övező legendáknak.
A helyiek úgy tartják, hogy Bhangarh-t nyughatatlan lelkek lakják és egy ősi átok sújtja ezt a várost. A hagyományok szerint napnyugta és napfelkelte közötti időszakban jobb elkerülni ezt a helyet, mert akkor száll le az átok a városra, sőt sokan úgy tartják, hogy Bhangarh városa ilyenkor el is tűnik és senki nem tudja, hogy mi zajlik pontosan ilyenkor az épületek falai között.
Az itteniek annyira komolyan veszik a legendákat, hogy a kormány tiltó táblákat is elhelyezett a város határában, amik figyelmeztetik az arra tévedőket, hogy sötétedés után ne lépjenek be erre a helyre. És, hogy mi az alapja ennek a megmagyarázhatatlan félelemnek? Több elmélet is akad.
Vannak, akik úgy tartják, hogy egy bizonyos Singha Sevra nevű gonosz erőket birtokló varázsló átkozta el a várost, mert szerelmes volt a város csodaszép hercegnőjébe, Ratnavaliba. Mágiájával akarta magához láncolni a nőt, aki maga is rendelkezett mágikus erővel így sikeresen vissza tudta verni a támadásokat. A varázsló utolsó kétségbeesésében szerelmi bájitalt kevert Ratnavali italába, ám a nő rájött a cselre és mérgében a falhoz vágta a tálat. A kőfal leomlott és maga alá temette Singha-t, aki halála előtt átkot szórt a városra. Átka pedig kimondta, hogy a város tűnjön e, Ratnavali ne élhessen itt boldogan, soha többé ne lakja senki és aki napnyugta átlépi e falakat, az is vesszen el a homályban.
Egy másik legenda szerint Singhia Sevra ezen a földön gyakorolta sötét mágiáját, amikor elkezdték építeni a várost. A mágus figyelmeztette a rádzsát egy határon túl ne folytassák az építkezést. A város így felépülhetett, ám ahogyan az lenni szokott jött egy másik uralkodó, aki nem hitt a mágiában és megszegte az egyezséget. A varázsló szörnyű haragjában földrengést idézett elő, a falak megremegtek és el kezdtek ledőlni, így a lakóknak menekülniük kellett és azóta se tért ide vissza senki.
A harmadik elmélet szerint Balu Nath guru átka sújtsa a várost. Bhangarh ugyanis a guru nyughelye, aki utolsó kívánságaként azt kérte, hogy senki ne zargassa meg utolsó útján és ne érintsék meg őt, különben a város el fog tűnni. Nem törődve a figyelmeztetéssel egy herceg megbolygatta Balu Nath sírhelyét, aki betartotta fenyegetését és átokkal sújtotta a várost.
Természetesen vannak más magyarázatok is. Mint például az, hogy a tiltó táblákat a vadállatok miatt kellett kitennie a kormánynak, mert nagyon veszélyes este kimenni ide, hiszen ilyenkor portyáznak arra a húsevők. A város amúgy a Sariska Tigris Rezervátum haátárán fekszik. Ez azért elfogadható magyarázat nem?
Mégis, akik bemerészkedtek e csodálatos épületekkel teli városba arról számoltak be, hogy megfoghatatlan, nyugtalanító érzés kerítette őket hatalmába. Bhangarh-t átjárja a szomorúság és a félelem. Sokan azt mondják, hogy sikolyokat és egy őrült nevetést is hallani véltek, mások a napnyugta időpontjához közel bolyongó lelkeket láttak a falak között. Állítólag voltak olyanok is, akik nem foglalkoztak a tiltó táblákkal és nyomuk veszett.
Az igazságot soha nem fogjuk megtudni, de az tény, hogy Bhangarh lenyűgözően szép és hátborzongató város, mely csöndesen, látszólag fekszik a csodálatos fák rengetegében. Ám, hogy napnyugta után, mi történik az fedje jótékony homály, vagy menjetek el és derítsétek ki ti magatok. :)