
Méltán hírhedt hely az Alcatraz, vagyis a Szikla, hiszen megannyi gyilkos és gengszter töltötte itt büntetését. Ez a kis szigetre épített börtön a San-Francisco-öböl közepén található. Kezdetben csak egy világítótorony volt itt, majd a polgárháború idején erődött húztak fel rá, 1867-ben épült meg az az épület, amit később börtönnek használtak és fejlesztettek tovább. Napjainkban emlékhelyként és múzeumként működik.
Az 1800-as évek közepén és végén, miután felismerték az amerikaiak, hogy milyen kiváló adottságokkal bír a sziget, rengeteg indiánt rabosítottak el itt, sokan soha nem hagyták el élve a szigetet. Igyekeztek átformálni a jellemüket, amig ott éltek, jelentsen ez bármit is, és ez nem mindig járt sikerrel. 1898 után karanténnak is helyet adott a sziget, ide szállították a különböző trópusi betegségekkel fertőződött katonákat.
1934-ig sima börtönként, majd fogházként szolgált az épületegyüttes, majd 1934 tavaszán gyökeres változások mentek végbe és ezután már szövetségi börtönként funkcionált. Különleges szabályok szerint kellett itt a raboknak élniük, a legapróbb szabálysértést is szörnyű büntetés követte. Volt egy olyan igazgató, aki a csengetés megszállottja volt. A raboknak állandóan csengetésre kellett végrehajtaniuk minden feladatukat. Csengetésre beszélhettek, vetkőzhettek, ehettek stb. Ez sokak idegeit kikészítette és voltak, akik becsavarodtak az itt töltött idő alatt. Átlagosan 8 évet raboskodtak az elítéltek az Alcatrazban, a börtönsziget fennállása alatt az 1 545 rabból mindössze két embert helyeztek csupán szabadlábra. 300 férőhelyes volt a börtön.
Az Alcatraz egyik legnagyobb előnye az volt, hogy az erős áramlatokkal és cápákkal teli San Francisco-öböl közepén lévő sziklás szigeten állt, ahonnan a legenda szerint lehetetlen volt megszökni. 29 év alatt 14 alkalommal kíséreltek meg szökést, ebben 36 fogoly vett részt. Közülük 23-at elfogtak, hatot lelőttek, kettő vízbe fulladt, a többi öt eltűnt, a hivatalos jelentések szerint ők is megfulladtak. De az is lehet, hogy nekik sikerült. :)
Számos hírhedt bűnöző megfordult az épület falai között. Csak a legveszélyesebb, legbrutálisabb bűnözöket szállították ide, akik esetében igyekeztek a lehető legminimálisabbra szorítani a szökés lehetőségét. Itt kapott helyet Al Capone, Mickey Cohen, Robert Stroud és George "Géppuska" Kelly. Elmondások alapján az Alcatraz volt a legbrutálisabb börtönök egyike.
Sok rab itt halt meg, de akik kiszabadultak azok sem voltak már ugyanazok. Lehet ebben valami, hiszen sokan azok közül, akik kiszabadultak később vagy valamilyen súlyos betegségben haltak meg, vagy öngyilkosok lettek. Fontos azonban, hogy kivégzéseket itt nem tartottak. A lélek megtörése volt az Alcatraz legfőbb feladata. Itt vagy meghaltak, vagy megtörtek az emberek. Vannak olyan elképzelések, hogy legyen élő vagy holt, de a lelkek a szigeten ragadtak. Mindenesetre az Alcatraz fennállása alatt nyolc embert gyilkoltak meg társai, öten pedig öngyilkosságot követtek el és persze olyanok is voltak, akikkel a kor végzett.
Már az intézmény aktív évei alatt is sok megmagyarázhatatlan dologról számoltak be. Az intézménynek 4 igazgatója volt, akik nem arról voltak híresek, hogy tutujgatták a rabokat. Sőt, igen durva eszközökhöz folyamodtak a rend fenntartása érdekében. A D-szárny például a Lyuk néven vált híressé. Itt voltak a sötétített magánzárkák, ahova ugyan fény nem jutott be, de annál eszelősebb hangok szűrödtek ki. Nem is csoda. Az ide került rabokat nemcsak a sötét kínozta, hanem az őreik is. Először megverték őket, majd alsóneműben zárták rájuk a jéghideg cella ajtaját. Hogy, mikor kerültek ki onnan azt sosem tudhatták előre. Ez is a kínzás részét képezte.
A 14D cella az egyik leghíresebb. Vélhetően egy magánzárkában meggyilkolt férfi szelleme ragadt itt. Csak éppen nem lehet tudni, hogy ki volt a gyilkosa. A rab rengeteget panaszkodott az őröknek, hogy valami gonosz lakozik itt. Persze senki nem hitte el ezt neki. Aztán egy napon kinyitották a magánzárka ajtaját és holtan találták meg. Megfojtották, látszottak az ujjlenyomatok a nyakán. Csak éppen a zárka kívülről volt bezárva és rajta kívül senki nem volt a cellában és nem is ment be hozzá senki. Mindent átkutattak, de nem találtak semmit az őrök, viszont felfedezték, hogy az aznapi létszámellenőrzéskor egyel több rabot számoltak meg. Tévedés volt csupán?
Az őrök és az igazgató is a szigeten élt a családjával. Sokan arról számoltak be, hogy furcsa alakok bukkantak elő a ködből. Mások egyenruhás csapatot láttak masírozni. Feltehetően az itt állomásozó polgárháborús katonák szigeten ragadt szellemeit látták. Máskor ágyúdörgést és a puskaropogást hallottak, de látni senki nem látott semmit.
1963. március 21-én zárták be az Alcatrazt. A levegő és a nedvesség kikezdte a falakat és nagyon magas volt a fenntartási költsége. 1969-ben egy sziú indián csoport elfoglalta egy régi rezervátumi szerződésre hivatkozva, 1971-ben űzték ki őket a szigetről. Ma pedig már múzeumként működik.
Az ide látogatók közül pedig sokan megmagyarázhatatlan dolgokról számoltak be. Voltak, akik látni véltek felbukkannó embereket a cellákban, vagy úgy érezték mintha megérintenék őket. Mások sikolyokról számoltak be, vagy hirtelen fuvallatot éreztek a tarkójuknál. Al Capone-t többen is látni vélték az épületben, illetve a cellájából halk bendzsó szólam szűrödik ki. Capone a börtönzenekar tagja volt és bendzsón játszott. Erről azonban nem tudott az egyik parkőr, mint ahogyan arról sem, hogy Capone gyakran a zuhanyzóban gyakorolt. A férfi elmondása szerint rendszeresen hallott a zuhanyzó felől bendzsóra emlékeztető hangot.
1946-ban véres tragédiába torkollt egy szökési kísérlet. A folyosón, ahol az ütközet lezajlott a rabok és az őrök között, állítólag többször lövések hangját lehet hallani ezen a helyszínen.
A híres író Mark Twain is úgy jellemezte a helyet, mint ahol a legnagyobb nyári hőségben is hidegség uralkodik. Az indiánok úgy tartják, hogy a gonosz telepedett meg a szigeten és mindenki, akinek köze volt hozzá annak a lelke visszatér kísérteni a szigetre. Hogy ez igaz vagy sem, azt ugyan nem tudjuk, de az egyszer biztos, hogy a sziget neve egybeforrt a kínzással, halállal, elzártsággal és kiszolgáltatottsággal.