
Rendhagyó módon ezúttal két helyet szeretnék bemutatni nektek egy cikken belül. Az egyik ezek közül egy valaha funkcionáló, de mára már elhagyatott kórház, a másik pedig egy mondhatni művészeti alkotás, amely bár nem rendelkezik bizarr háttértörténettel, megfelelő módon kísérteties ahhoz, hogy a rovatban szerepeljen. Az írás végén pedig egy kis szavazás segítségével nyilváníthattok véleményt, illetve járulhattok hozzá a rovat további sorsához.
Manteno State Hospital
Manteno 1930 decemberében nyitotta meg kapuit, egy akkoriban nagyszabásúnak induló kezdeményezés keretein belül. A kor szellemének megfelelően egyre nagyobb teret kapott a pszichiátriai és mentális zavarok kutatása és kezelése, így ebben az időszakban rengeteg, ezzel is foglalkozó intézményt alapítottak. A Manteno a tervek szerint egy szinte teljesen önfenntartó rendszer lett volna, egyfajta településként funkcionálva. Az 1936-ra egy újabb, kétszáz holdas birtok hozzátoldásával rendelkező komplexum rendelkezett tűzoltósággal, rendőrséggel, éttermekkel, sőt, saját mezőgazdasági iparterülettel is. A biztató kezdetek után azonban, ahogyan azt sejteni lehet, a kórház története kevésbé vidám epizódokkal gyarapodott. A '30-as évek gazdasági káosza mindenkire hatással volt, így az állami pénzekből működtetett intézményekre is. A Manteno 1934-tól 30%-kal kevesebb anyagi támogatásban részesedett, ez pedig drasztikusan kihatott a kórház működésére. Ekkortájt fordulhatott az elő, hogy az itt dolgozó 120 nővér közül csak 16 rendelkezett valódi szakápolói ismeretekkel.
Azonban a java még csak ezután következett. A sokkterápia 1936-os engedélyeztetése után sorra alkalmazták ezt a módszert az itt "ellátott" betegeken, a repertoárból a már jól ismert lobotómiás módszerek sem maradhattak persze ki. Ennek ellenére a Manteno gigászi intézménnyé nőtte ki magát, működésének csúcspontján mintegy 10500 beteg tartózkodott a kórház területén, fűtéséhez pedig naponta 225 tonnányi szén kellett. A rendezetlen körülmények között persze felütötte a fejét az erőszak, mindkét fél, ápolt és ápoló részéről egyaránt. Sokan úgy tudják, hogy a Manteno területén a második világháború ideje alatt emberkísérleteket folytattak a malária tanulmányozásának céljából. Jól tükrözi az itt uralkodó állapotokat egy 1941-es statisztika, amely 462 dokumentált halálesetetről és 198 szökött rabról árulkodik, egy év adatait összegezve. A 462 személy azonban nem betegségek áldozata volt, hanem különféle kísérleti módszerek és egyéb, akkortájt elfogadott terápiás eljárások elszenvedő alanyai voltak. Az '50-es években még növelte a kórház "jó hírét" a számos eljárás, amely különféle szexuális visszaélésekkel voltak kapcsolatos.
Az intézményt 1975-ben átnevezték a némiképp jobban hangzó Manteno Mental Health Centerre, 1983-ban pedig az akkori kormányzó, James R. Thompson végleg bezáratta a Mantenót.
Church of the Nine Ghosts
Az elhagyatott, régi, omladozó templomok sokszor táptalaját képzik különféle városi legendáknak, de a Church of the Nine Ghosts esetében nem teljesen erről van szó. A Csehországban található épületben ugyanis a "kísértetek" nagyon is kézzelfoghatóak és bármikor megtekinthetők. A középkorban épített templom, amely a Szent György-templom nevet viseli eredetileg, 1968-tól használaton kívül áll, köszönhetően egy balesetnek, ami során a tetőszerkezet beroskadt (morbid módon egy temetési szertartás alatt). A hely ezek után elhagyatva állt, ám egy művész, Jakub Hadrava úgy döntött, megmenti a Szent György-templomot a végső pusztulástól. Elhatározta, hogy saját készítésű szobraival "népesíti be" az ürességtől kongó padokat, a kísérteties alakokat pedig megfelelő megvilágítás segítségével "élővé" varázsolja. A kezdeményezés kis idő elteltével nagy népszerűségre tett szert, hamarosan anyagi támogatásban is részesült, a kilenc figura mellé pedig azóta még több szobor társult. Ennek köszönhetően a Lukova nevű cseh falu mára már horrorkedvelő turisták kedvelt célpontjává vált.
Végezetül pedig, ha egy pár másodpercetek van, kérlek, szavazzatok az alábbi kérdést illetően, hiszen ennek segítségével interaktívabbá tudjuk tenni a rovatot.