
Ha elátkozottnak tartott házakról hallunk, alighanem mindannyiunknak hasonló sztereotípiák jutnak elsőre az eszébe. Ezeket az épületeket általában önkéntelenül is valahol a ködös Britanniában, esetleg valahol Amerika területén képzeljük el, szinte azonnal magunk előtt látva a családi házakat, amelyek nyikorgó, szúrágta, roskadozó faszerkezetét talán már csak valamilyen gonosz erő óvja meg az összeomlástól. Azonban óriásit tévedünk akkor, ha azt gondoljuk, hátborzongató történetektől hemzsegő házak csupán ezeken a helyeken vannak.
Remek ellenpélda erre a Svédország északi részén található, Borgvattnet nevet viselő falucskában található egykori lelkészlakás, amelyet a skandináv ország egyik leghírhedtebb, kísértetjárta házának tartanak. Az 1876-ban épült ház a ’20-as évek végén kezdett közismertté válni. 1927-ben ugyanis az itt tartózkodó káplán, Nils Hedlund különös jelenségekről kezdett beszámolni. Állítása szerint a mosás után kiteregetett ruháit egy láthatatlan erő kezdte szétszórni a szoba területén. A következő, itt élő lelkész, Rudolf Tangden szinte belebotlott egy különös, szürke színű alakba, aki a házban bolyongott, amikor azonban Rudolf a nyomába eredt, szem elől veszítette. Utódja, Otto Lindgren, aki feleségével élt itt, szintén bizarr jelenségekről számolt be.
Innentől kezdve gombamód szaporodtak a különféle történetek, amelyek a lelkészház kétes hírnevét fokozták. A sztorik változatosak voltak, az éjszakai csendet megtörő sikolyokról, láthatatlan entitásokról számoltak be, amelyek az épületben garázdálkodtak. Erick Lindgren káplán életét például megnehezítette az az erő, amely állítása rendszerint kihajította a székéből, de volt olyan is, aki éjjeli itt tartózkodása során arra ébredt, hogy három bizarr alak bámul rá az ágya mellett, akik a semmiből tűntek elő. 1980-81 során Tore Forslund, egy elszánt egyházfi úgy döntött, leszámol az itt található gonosz lényekkel, de a ház spirituális megtisztítása sikertelen volt.
A furcsa jelenségekre való magyarázatokban a helyiek ezúttal sem szűkölködnek. Egyesek szerint az épületet körbevevő területen egykoron bántalmazott asszonyok és gyermekeik vannak eltemetve, mások szerint a korábban itt szolgálatot teljesítő egyházi szolgák kísértetei járnak vissza zaklatni az élőket. Akadnak olyanok is, akik szerint a furcsa eseményeknek okai olyan területen keresendők, amelyeket a mai tudományos kutatások csupán épphogy felszínesen kapargatnak.
Az évek során a lelkészházat fogadóvá alakították át, a látogatók bejárhatják a környéket és az épület minden szobáját, kihasználhatják az itteni étterem által nyújtott szolgáltatásokat is. Ezenfelül a vállalkozó szelleműbbek akár ki is bérelhetik éjszakára valamelyik szobát, hogy maguk győződhessenek meg az egykori egyházi épület különös atmoszférájáról. Azoknak pedig, akik sikeresen átvészelik az éjjelt, a fogadó külön névre szóló elismerést ad bátorságukért cserébe.