- Szerző: Absvrd
- Sorozatok
- 2014.10.13. 17:00:58
- #sorozat#földönkívüli#extant#halle berry#humán droid
Előző
[Érkezik]
Refuge-előzetes
Manapság rengeteg sorozat közül válogathat az ember, és, bár szinte minden évben néhány eltűnik a süllyesztőben, vagy csak szimplán véget ér, a helyére lép majd sok másik. A rengeteg történet (legyen az akármilyen műfajhoz tartozó) közül van, amelyik szimplán kikapcsol, némelyik többet is nyújt ennél, egészen ritka esetben pedig egy sorozat készítői képesek elérni azt, hogy a történet kitöltse az ember hétköznapjait, az új epizódot pedig tűkön ülve töltsük le, amilyen gyorsan csak lehet. Az Extanttel kapcsolatban, mivel elég nagy nevekkel fémjelzett sorozatról beszélünk, az elvárható minimum valahová a „többet nyújt, mint kikapcsolódás”-kategóriába esett. Azok számára, akik még nem látták a sorozatot, igyekszem spoilermentesen bemutatni, egyfajta rövid kedvcsinálóként.
A történet valahol a nem túl távoli jövőben játszódik, a középpontjában pedig a Halle Berry által megformált Molly Woods és családjának sorsa áll. Molly asztronautaként részt vett egy 13 hónapon át tartó egyszemélyes küldetésben, a Seraphim névre hallgató űrállomáson. Molly férje, John (Goran Visnjic) kutatómérnökként dolgozik, vezető pozíciót elfoglalva a Humanichs Project elnevezésű vállalatnál, amit Hideki Yasumoto, Molly munkáltatója is szponzorál. A Humanics Project profiljába olyan, az emberiség életét megkönnyítő eszközök kifejlesztése tartozik, mint például az amputáción átesett személyek életét újra teljessé tevő speciális művégtagok kifejlesztése. Azonban nem ez a vállalat legnagyobb dobása. John, a már-már ijesztően fejlett mesterséges intelligenciát kombinálva a humándroid-fejlesztésekkel létrehozott egy olyan „emberi” robotot, ami az emberi agy fejlődését lemodellezve, a társadalomba teljesen beilleszkedve tud élni. A prototípust, akit Ethannek nevezett el, a családjába integrálja, mivel felesége meddő, így egyfajta közös gyermekükként nevelhetik azt. A történet cselekményének kibontakoztatása Molly hazatérésével kezdődik, ami során kiderül, hogy képtelennek tűnő módon teherbe esett a több mint egy éves egyszemélyes küldetés során az űrben.
Aki az Extanttól pörgős, már az első részben egymást követő akciókkal teli sorozatot vár, csalódni fog. Azonban ez a fajta lassúság nem egyenlő a vontatottsággal, mivel időre van szükség a több szálon futó cselekmény kibontakoztatására. A fókuszban lévő karakterek ennek köszönhetően kidolgozottak, a felvezetőként működő első egy-két részben van alkalmunk őket, beleértve a világnézetüket is (ami meghatározó lesz később), megismerni. Az első pár rész tehát Molly kétkedésével telik, maga sem hiszi el, mi történt vele, nem tudja, kiben bízhatna, kinek mondhatná el titkát anélkül, hogy elmebetegnek néznék. John, miközben minden erejét leköti, hogy Ethant elfogadtassa az emberekkel, szkeptikus, materialista beállítottságánál fogva igyekszik mindenre racionális magyarázatot találni.
A sorozat manapság is aktuális vitatémák (Isten létezése, a lélek mibenléte, földönkívüli élet) mellett predesztinál jövőbeli kérdésköröket, amik a mesterséges intelligencia rohamos fejlődése mellett reálisan merülnek fel. A sok pozitívum közt külön kiemelendő, hogy sikerült változatosságot belevinni egy földönkívüli létforma ábrázolásába, nem a manapság szokásos, csészealjakkal randalírozó pici, nagy fejű, nagy szemű lényeket kapunk, hanem egészen más, jóval különlegesebb módon bemutatott élőlényeket. A színészi alakítással semmi gond nincs, személyes véleményem, hogy az Ethant játszó Pierce Gagnon nagyon jól formálja meg a lassacskán öntudatra ébredő robot karakterét. A mellékszereplők és a főszereplők közt nagyon vékony határvonal húzódik, hiszen annak ellenére, hogy a történet középpontjában nem ők állnak, erősen befolyásolják és alakítják a főhősök történetét, közvetlen vagy közvetett módon is.
Az első évad 13 része sajnos után kétséges a folytatás. Bár a készítők szeretnék mindenképp kiterjeszteni több évadra a sztorit (ezt a befejezés is sejteti), a CBS azonban nem biztos, hogy berendeli, bár a jelenlegi hírek szerint esélyesnek tűnik, hogy mégiscsak bízhatunk további évad(ok)ban.
Az Extantet tehát jó szívvel ajánlom mindenkinek (függetlenül attól, hogy mennyire kötődik a sci-fi műfajához), mivel a kikapcsolódás mellett sokszor elgondolkodtató témákat feszeget, amiken az adott rész megnézése után is bőven agyalhatunk.
Értékelés: 9/10