Idén 17.alkalommal rendezik meg Budapesten az Anilogue Nemzetközi Animációs Filmfesztivált. A november 27 és december 1 között zajló fesztiválnak az Uránia Nemzeti Filmszínház, az Art+Cinema valamint Francia és a Lengyel Intézet ad otthont. A vetítéseken kívül a szervezők különböző szakmai programokkal, workshopokkal várják az érdeklődőket a Magvető Café-ban.
Ebben az évben az indulók három kategóriában versenyeznek, amelyeken belül a gyerekfilmek külön kategóriát képeznek. A fesztivált Shaun, a bárány és a farmonkívüli egész estés premier előtti vetítése nyitja, valamint Fritzi – egy forradalmi mese bemutatója zárja.
A szervezők célja többek között olyan alkotások bemutatása, amelyek nem jutnak el a szélesebb közönséghez, így igyekeznek nagyobb teret engedni a rétegműfajok számára. Ennek köszönhető, hogy a versenyprogramon kívül vetítésre kerül több rövidfilm válogatás, mint pl.: a november 30-án megrendezésre kerülő 6 órás filmmaraton az „Animált-éj”, ahol külön szekció jut az animációs horrorok, a misztikus thrillerek, valamint az erotikus animációk számára is.
Nemzeti fókuszban idén Olaszország áll, valamint az Urániában egy átfogó kiállítás keretei között - gyerekrajzoktól egészen a forgatókönyvekig- bemutatásra kerül Dargay Attila életműve. Továbbá központi figyelmet kapnak az olyan ún. animációs dokumentumfilmek, mint a délszláv háború következtében eltűnt haditudósítóról szóló Chris the Swiss vagy Luis Buñuel szürrealista áldokumentumfilmjének háttérmunkálatait bemutató Buñuel a teknősök labirintusában.
Ugyanakkor számos hazai alkotás versenyez mind a felnőtt, mind a gyerekfilm kategóriában. Így a hazai közönség mozivásznon láthatja többek között Buda Flóra Anna Teddy-díjas Entropia című rövidfilmjét is. A rövidfilmes szekcióban 16 ország 24 alkotása lesz majd látható és idén először 20, kifejezetten gyerekeknek készült animáció is versenyez majd, köztük több magyar film. A felsoroltakon kívül még rengeteg új animációs filmet, gyerekprogramot és animált dokumentumfilmet láthat a közönség az Uránia Nemzeti Filmszínházban, az Art+ moziban, a Francia Intézetben és a Lengyel Intézetben, a Magvető Café pedig a szakmai programoknak és közönségtalálkozóknak ad majd helyet.
A fesztivált a Creative Europe Media, a Nemzeti Kulturális Alap, Nemzeti Filmalap + Archívum, valamint Budapest Főváros támogatja. További információk ide kattintva olvashatók.