- Szerző: Levente
- Természet
- 2018.02.21. 18:00:03
- #trilógia#jurassic park#dinoszaurusz#michael crichton#sci-fi#természet#thriller#steven spielberg
Előző
[Hírzóna]
Magyar feliratos előzetest kapott a Hang nélkül
Sokszor képzi vita tárgyát, hogy a Jurassic Park pontosan mely műfajokat meríti ki. Előszeretettel nevezik családi kalandfilmnek, vagy szimplán tudományos fantasztikumnak, de abszolút nem áll messze a suspense horrortól sem. Az alapmű, Michael Crichton Őslényparkja sci-fi-horror és jóval explicitebb, mint a Spielberg féle kultfilm. Bár a filmben kevesebb a vér, sturktúráját, narratíváját és az alapvető konfliktushelyzetet tekintve nem igen különbözik más, természeti fenyegetést feldolgozó horrornál, mint például A cápa, A zátony vagy a Madarak. Ha pedig a tudományos fantasztikum szempontjából nézzük, akkor a Háborgó mélység vagy A bárányok harapnak. Tehát érdemes túllépni azon, hogy mennyire szívet melengető látvány a Brachiosaurus-ok feltűnése, végtére is rég kihalt állatok vadásszák le az embereket, a felelőtlenség miatt.
Az idén érkező, nagy elvárásokkal övezett Jurassic World: A bukott birodalom, a franchise ötödik, a Jurassic World trilógia második része lesz. Az új fejezet előtt áttekintem az eddigi epizódokat, főleg forgatási érdekességekre koncentrálva.
A történetet mára már mindenki ismeri. A multimilliárdos John Hammond az Isla Nublar szigetén különleges parkot hoz létre; borostyánokból dinoszaurusz DNS-eket nyer ki tudós csapatával, hogy az egykor uralkodó hüllőket klónozza. Szándéka (a filmben) szentimentális és nem igazán ítélhető el azért, hogy egy letűnt kort akar feltámasztani, de a felelőtlenség problémákat szül és életeket követel. Az élet utat tör magának.
A forgatókönyv természetesen a forrásműből dolgozott, maga Crichton írta és majdnem A bolygó neve: Halál rendezője, James Cameron rendezett belőle kőkemény horrort. 1990-ben, még a könyv debütálása előtt Spielberg vásárolta fel a megfilmesítési jogokat, a szkript végső változatát pedig a Pókembert, A titkos ablakot, a Jól áll neki a halált és a Hetedik érzéket jegyző David Koepp írta át. Ebben a változatban már nem volt annyi erőszakos tartalom, mint a regényben, a nyitójelenet is megváltozott (a vérfagyasztó Procompsognathus támadás átkerült az Az elveszett világba) és a karakterek is átestek némi idealista változtatáson. A legszembetűnőbb módosítás Hammond szerepét érte, az Őslényparkban szöges ellentéte az adaptált inkarnációnak, az író szerint a milliárdos a „sötét Walt Disney”. Ian Malcolm és Alan Grant karaktereik is sokat változtak, Crichton hosszas, tudományos magyarázatát a dinoszauruszokról és klónozásról pedig rajzfilmmel helyettesítették a közérthetőség kedvéért.
Egy rendkívül látványos jelenet költségvetési okokból maradt ki az első részből. A könyvben Grantet és a gyerekeket a folyóban üldözi a T-rex, amihez készültek storyboardok is, melyeket később fel tudtak használni a Jurassic Park III-ban.
Spielberg mindenképpen egy hiteles filmet akart, ezért felkérte Jack Horner paleontológust (róla mintázták Dr. Alan Grantet a filmben), hogy segítse a színészek és a technikai stáb munkáját. Az elmúlt több mint két évtizedben a kutatások bizonyították, hogy bizonyos dinoszauruszok – főként az emblematikus Velociraptor – külső jegyei nem feleltek meg a valóságnak. Horner ragaszkodott ahhoz is, hogy a dinoszauruszok állatok és ne szörnyek képében tűnjenek fel. A hitelesség kedvéért a rendező felkérte Stan Winstont és csapatát, hogy hozzák létre az állatokat animatronics technikával. Stan Winston stúdiója teljes egészében létrehozta, részletességében az összes dinoszauruszt, melyek bőrét latex fedte, ötvözte az animatronics, a go motion és slow motion technikáját. A végeredmény viszont nem volt elég meggyőző Spielberg számára, szerinte nem lettek volna ezzel a technikával készült modellek elegek egy egész estés filmhez. A robotokat később ötvözték digitális trükkökkel, az Industrial Light and Magic cégnek köszönhetően. A Jurassic Park mérföldkövet jelentett a CGI történetében, az animatronics, go motion és számítógépes animáció ötvözete pedig kortalanná tette.
Chrichton egyébként eredetileg úgy képzelte a történetet, hogy egy megszállott, végzős diák kísérleteket végez, hogy feltámassza az uralkodó hüllőket.
A film és regény után megugrott a paleontológiahallgatók száma az egyetemeken.
A T-rex üvöltése kutya, pingvin, tigris, alligátor és elefánt hangokból lett összevágva.
Eredetileg Harrison Ford játszotta volna Dr. Alan Grantet, de az Indiana Jones sztárja úgy gondolta, hogy a karakter nem illik hozzá. A film megtekintése után úgy nyilatkozott, hogy jó döntést hozott. A szerepért versenyben volt még William Hurt és Kurt Russell is.
Érdekes, hogy BD Wong mekkora szerepet kap az új trilógiában, annak ellenére, hogy karaktere, Dr. Henry Wu kevesebb mint két perces játékidőt kapott az eredeti filmben.
Összesen csupán 15 perces játékidejük van a dinoszauruszoknak, melyből 9-ben Stan Winston modelljeit, 6-ban pedig a CGI állatokat láthatjuk.
Évekkel a forgatás után derült ki a paleontológusok számára, hogy a Velociraptorokat tollak borították, tehát Dr. Grantnek igaza volt, valóban madarakká fejlődtek. Spielberg rá is erősített Grant teóriájára, a raptorok mozgását, fejtartását tyúkokról mintázta.
A konyhai jelenetet két hétig forgatták, raptor jelmezbe bújt statisztákkal, a lábakat pedig bábmesterek irányították.
Richard Attenborough, aki Hammondot keltette életre, 1983-ban kiütötte Spielberget az Oscaron, a Legjobb rendezőnek járó kategóriában, a Gandhiért. A szerepet majdnem Sir Sean Connery kapta. Szóba került még Clint Eastwood és Marlon Brando is.
Egy jelenetet kivágtak az eredeti filmből, ahol gyerekek lovagolnak meg kis Velociraptorokat. Az ötletet később a Jurassic Worldben használták fel.
Ellie Sattler szerepéért fél Hollwyood sorban állt, többek között Elizabeth Hurley, Sandra Bullock, Gwyneth Paltrow, Helen Hunt, Teri Hatcher, Nicole Kidman, Heather Graham, Jodie Foster, Geena Davis, Joan Cusack, Sarah Jessica Parker, Sigourney Weaver, Michelle Pfeiffer, Jamie Lee Curtis, Linda Hamilton, Bridget Fonda, Julia Roberts és Julianne Moore, aki végül bekerült a franchiseba.
Ian Malcolm karakterét majdnem Jim Carrey formálhatta meg, de versenyben volt még Michael Keaton, Bruce Campbell, Johnny Depp, Ted Danson és Steve Guttenberg.
A Jurassic Park után döntött úgy George Lucas, hogy a technológia elég érett ahhoz, hogy nekikezdjen a Star Wars előzménytrilógia előkészítésének. Ő túltolta a számítógépes animációt.