Északi túránk után Nyugat-Európában folytatjuk tovább a mumusok feltérképezését. Először átmegyünk a Brit-szigetekre, majd onnét Franciaországba nyargalunk, kiruccanásunk e havi állomását pedig Németalföldön zárjuk.
Nagy-Britannia
Itt és a többi angolszász nyelvterületen nevezik Boogeymannak, vagy Boogie Mannek, esetleg Bugbearnek. A név valószínűleg az ősi angol nyelv bugge szócskájából eredeztethető, ami annyit jelent: valami rémisztő. Egyébként "buggy man"-nek hívták a fekete halál, a pestis idején azokat a kocsisokat, akik elvitték a hullákat. A filmiparban is rengetegszer találkozunk vele, gondoljunk csak arra, hogy nevezi Lauire (Jamie Lee Curtis) a Halloweenben Carpenter cammogóbajnokát, a hamarosan új filmet kapó Michael Myersrt ("It was the boogeyman").
Írország
Az ír mumus a Púca (vagy Pooka), aki a kelta folklór kreatúrája. Sokféle alakban megjelenhet: lehet fekete ló, kecske, macska, holló, farkas, de akár nyúl is. Emberi formát is ölthet, de ilyenkor is van benne valami állati, például egy farok, vagy nagy, hegyes füleket növeszt. Mindegy, milyen alakot vesz fel, mindig sötét színű marad. Érdekesség, hogy általában azt mondják, jóságos, segíti a bőséges termés elérését, ugyanakkor sokszor kiszámíthatatlan, feldúlhatja a házat és környékét.
Skócia
A boggart egy rosszindulatú lény, aki folyton folyvást kalamajkát okoz a jobb sorsra érdemes embernek. Éjszakánként ráteszi a hideg kezét az arcokra, amitől rosszakat lehet álmodni. Nem szabad nevén nevezni, mert akkor akármerre mész, követni fog téged és a családodat. Egy patkó a kapualjban megvédhet a boggart csapásaitól.
Franciaország
A franciaországi mumust általában kéz-ropogtatónak nevezik. Ha a gyerekek takaródó után ki akarnak mászni az ágyból, vigyázniuk kell…
Hollandia
A holland házak gonosz szelleme, a Boeman (lefordítva: Boo Man) sziluettje nagyon hasonlít egy emberére, állandóan feketében jár, valamint éles karmai és agyarai vannak. Az ágy alatt vagy a szekrényben rejtőzködik. A Boeman elviszi az engedetlen gyerkőcöket, vagy bezárja őket a pincébe hosszú órákra, esetleg a vízbe viszi őket, ahol megfulladnak.
Belgium
A belgiumi mumus az Oude Rode Ogen (Old Red Eyes), azaz az „Öreg vörösszemű”. A legenda szerint a 17. századi Flandriában egy csomó gyereknek veszett nyoma egyik napról a másikra, valahova elvitték őket. A szemtanúk egy fekete fickót véltek felfedezni az elrablások mögött, akit később elkaptak, élve megnyúztak, majd elégettek egy helyi városban, Mechelenben. Úgy tartják, hogy a férfi azóta visszajár, néha emberi, néha pedig egy fekete kutya alakjában, és felfalja azokat a gyerekeket, akik alvás helyett viháncolni merészelnek.
Luxemburg
De béise Monni (a gonosz nagybácsi), De Kropemann (a Horogember), De Bö, és a de schwaarze Mann (a fekete ember) – Luxemburgban rengeteg variánsa van a mumusnak. Ez annak tudható be, hogy az ország elég kicsi, így nagy a környező államok (kulturális) befolyása. A legérdekesebb és legtöbbször emlegetett a Horogember, aki a szennyvízcsatornákban él, és a horgával kapja el azokat a gyerekeket, akik túl közel merészkednek egy csatornanyíláshoz. Készült belőle egy thriller.