
A slasher-tematikára való tekintettel úgy gondolom, érdemes pár sort szentelni a Wrong Turn (Halálos kitérő) - franchisenak, amely az utóbbi tíz-tizenöt évet tekintve az egyik legismertebb darabja lett a slasher műfajnak. Mivel azonban az eddig meglévő hat részből az első kettő sorolható az értékelhető kategóriába, ezért csupán ezzel a két résszel szeretnék behatóbban foglalkozni.
A Wrong Turn első része adta meg a kezdőlökést a később hatrészessé duzzadó franchise-nak. A történet helyszínéül a nyugat-virginiai erdőségek szolgálnak. Crhis Flynn, egy orvostanhallgató ebben a térségben jár kocsijával, útját pedig akadályozza egy közúti baleset, ennek köszönhetően pedig kerülőt kell tennie, hogy elérje az állásinterjút, amire igyekszik. Úgy dönt, hogy a hegységen áthaladó erdei utat választja, ahol újabb szerencsétlenség éri, ugyanis karambolozik egy, az út közepén hagyott kocsival, amit, mint később kiderül, egy arra lézengő fiatalokból álló társaság hagyott ott. Úgy döntenek, együtt próbálnak kijutni az erdőből, azonban hamarosan nem várt kihívásokkal szembesülnek.
A „nem várt kihívás” ebben az esetben egy csapatnyi, genetikai mutációtól eltorzult hegyi ember, akik előszeretettel vadásznak az arra járókra. Jó szokásaik közé tartozik, hogy olykor még meg is eszik az elejtett „zsákmány” bizonyos testrészeit. Ezekkel a kevésbé barátságos idegenekkel kell megküzdeniük az odatévedt fiataloknak és Flynn-nek, ha ki akarnak élve jutni az erdőségből.
A Wrong Turn, bár semmilyen extra ötletet nem tartalmaz, mégis kifejezetten szórakoztatónak bizonyul. Ahogy azt sejthetjük már a film elején is, nem egy több szálon futó, fordulatokban gazdag történetet kapunk, hanem egy egyszerű túlélőhorrort, annak minden „szépségével”, a maga módján igényesen tálalva. Bár a karakterek egyáltalán nem kidolgozottak, nem is rendelkeznek semmilyen olyan jellembeli tulajdonsággal, amik szimpátiát ébresztenének a nézőben, ennek ellenére az erdőben való túlélésért zajló bújócska izgalmai önkéntelenül is átragadhatnak ránk. Ebben a részben sokat nem tudunk meg a hegyi emberek kilétéről, kik ők, hogyan kerültek oda. Mindössze az intróban bevágott kis újságcikkek alapján következtethető ki, hogy egyfajta vérfertőzés okozta genetikai mutáció végtermékeiről van szó, akiknek valami oknál fogva a fájdalomküszöbük a plafont csapkodja. Mindent összevetve a Wrong Turn egy akár többszöri megnézésre is alkalmas film, szórakoztató még azok számára is, akik nem túl nagy rajongói a túlélőhorror műfajnak.
Értékelés: 7/10
Négy évet kellett várnunk arra, hogy megérkezzen a folytatás, amely, meglepő módon, a Wrong Turn 2 címet kapta. Helyszínül ezúttal is a nyugat-virginiai erdők szolgálnak, történetünk középpontjában egy survivor reality show forgatásának résztvevői állnak. Az első negyedórát látva már az egekbe szökik a közhelyek száma. Elég csupán végignéznünk a szereplőkön: egykori tengerészgyalogos műsorvezető, modell, iraki veterán, amerikai foci játékos, gót lány. A készítők láthatóan igyekeztek annyi klisét beszorítani egy filmbe, ahányat nem szégyelltek. Természetesen az események itt is akkor indulnak be, amikor az erdőben zajló forgatáson jelen lévőket elkezdik megtizedelni a már az előző részben megismert mutáns kolónia tagjai.
A Wrong Turn 2 sok ponton mutat egyezést a Sziklák szeme második részével. Nem csupán az alaptéma (randalírozó mutánsok), de a történet alakulása is hasonló fordulatot vesz. Mindkét filmben a megelőző résszel ellentétben nem csupán hétköznapi civilek próbálják túlélni a megpróbáltatásokat, hanem katonák, akikről gyaníthatnánk, hogy képzettségük előnyükre szolgál majd. Azonban ezen a ponton hatalmasat tévedünk! Hasonlóan a Sziklák szeme 2-höz, itt is meglepően életképtelen katonákat kapunk, akiknek komoly fejtörést okoz néhány, láthatóan gyenge szellemi képességekkel rendelkező mutáns, akik összeeszkábált íjakkal és baltákkal vannak felszerelve.
Összességében elmondható, hogy a Wrong Turn 2 még az élvezhető kategóriába esik, de inkább alulról ütögeti a mércét. Egyszeri nézésre alkalmas, de többre nem.
Értékelés: 4/10
Itt következett be a drámainak is mondható fordulópont a Wrong Turn-franchise életében, ugyanis az ezt követő négy rész mindegyike értékelhetetlen színvonalat képvisel. A harmadik részben szinte ugyanazt a sémát látjuk, mint a másodikban, a különbség a még gyengébb minőség. Azonban itt még koránt sincs vége az ámokfutásnak, a negyedik rész egyfajta előzményfilmként szolgál, itt szeretnék a készítők bemutatni - amint azt a film címe is mutatja - a véres kezdeteket. Az ötödik rész ennek szerves folytatása, a hatodik epizód pedig ismét a jelenben játszódik, botrányos színvonallal riogatva a nézőt, aki eddig nem tudná, mit jelent az "annyira szar, hogy jó" fogalma, itt képet alkothat róla.
Az utóbbi négy rész vállalhatatlansága nem fogható az alacsony költségvetésre, hiszen rengetegszer láthattunk már olyan produkciókat, amik néhol minimális pénzből is képesek voltak kihozni remek eredményeket. Itt inkább a fő ok a rendezők igénytelensége és az ötlettelenség. Úgy gondolom, szinte mindenki egyetért abban, hogy jobb lett volna megállni az első két résznél, mint ilyen alacsony szintre süllyeszteni a Wrong Turn-filmeket. Hogy a fenomenális hatodik részt követi-e még újabb, csupán a szerencse kérdése, bár mindenki jobban járna, ha a történet ennyiben maradna.