2017 több szempontból is egyedülálló volt, főként abban, hogy az évet abszolút kedvenc műfajunk uralta minden tekintetben. Már tavaly sejthettük, hogy sikeres esztendőt fogunk zárni, hisz összeállításunkból is kiderült, milyen sok minőséginek ígérkező film fog érkezni, meglepő módon a mainstream felületeket is beleértve. De nemcsak annak örülhettünk, hogy rengeteg horrort láthattunk idén nagyvásznon, kezdve a művészfilmektől, mint a Nyers, át a titkos folytatásokon, mint a Széttörve egészen a várva várt adaptációkig, mint az AZ, hanem annak is, hogy valóban jól sikerültek és óriási sikert arattak.
Hogy ez miért ad okot boldogságra?
Míg a díjátadók a kivitelezési és technikai kategóriákon kívül sajnos még mindig mellőzik a műfajt, a stúdióknak ez az év az elvártakon is felül teljesítve bizonyította, hogy megéri komolyan venni a műfajt, kreatív szabadságot adni a készítőknek, és a nézők igenis vevők az R kategóriás horrorokra, nemcsak a kilúgozott franchise folytatásokra. Szerencsénkre, amellett hogy pénzügyileg is sikeressé váltak az adott címek, minőségük és színészi teljesítményeiknek köszönhetően kritikailag is elismertek lettek. Nagyon sokan figyeltek fel rájuk és végre, talán elindulhat a műfaj a nagyközönség felé vezető úton, hogy ne egy félreértett és magyarázott zsáner legyen.
Persze akadtak csalódások, mint például az Universal szem – és szívfájdító próbálkozása, hogy végre, közel tíz év után beindítsa a Szörnyuniverzumát. Azért az egy kézen megszámlálható címek elenyésznek az igazi sikerek mellett. Ebben az évben tehetséges rendezők és színészek bizonyították be, hogy igenis lehet Stephen King regényt adaptálni és a folytatások is lehetnek élvezetesek, csak némi kreativitás kell hozzá.
Természetesen, ahogyan tavaly, idén is kiemelnénk a magyar filmgyártás alakulását, ami érdekes módon nagy hangsúlyt kezd fektetni a thriller és horror műfajára. Kaptunk avant garde horrort, a Fagyott május és slashert a The Basement/A Pince képében.
Sorozatok terén is remekelt az év, de azokkal külön cikkben fogunk foglalkozni.
Ezúton is szeretnénk megköszönni a forgalmazóknak, hogy megannyi filmet nézhettünk meg moziban!
Most pedig lássuk, mely tíz címet rangsorolta szerkesztőségünk 2017 legjobbjai közé!
10. 1922 -- kritika l IMDb l mafab
Reméljük senki nem hitte, hogy a lista nem fog bővelkedni az idei Stephen King adaptációkban! A Netflix egy rendkívül erős és nyers feldolgozást szállított le a mester egyik kevésbé ismert művéből. A borzongató atmoszféra mellett Thomas Jane karrierjének legjobb alakítása tette emlékezetessé a kész filmet.
9. Get Out – Tűnj el! kritika l IMDb l mafab
Jordan Peele szarkasztikus és groteszk pszichológiai horrorja vált az év egyik legsikeresebbévé, aminek még Golden Globe főkategóriás jelölést is sikerült megszereznie. Érdekes társadalomkritikát kaptunk, melyről a rendező elárulta, hogy bár nem direkt, de egy rajongói teóriát elismerve, közvetett folytatása az 1999-es John Malkovich menetnek. Ennek fényében még izgalmasabb újranézni.
8. Split - Széttörve kritika l IMDb l mafab
M. Night Shyamalan két évvel ezelőtt robbant vissza a köztudatba és nyerte meg az évet, de idei alkotása is több meglepetést tartogatott. James McAvoy élete legjobb alakítását nyújtotta és a történet is egészen eredeti volt, de talán még ez sem lett volna elég, ha a végén a cliffhangerek királya nem pofoz fel minket és döbbent rá, hogy a 16 évvel ezelőtti remekművének a folytatását nézzük.
7. Berlin Syndrome kritika l IMDb l mafab
Az év egyik legpozitívabb meglepetésében az elrabló és fogvatartott közötti kiszámíthatatlan, de idővel függő kapcsolatot boncolgató Berlin Syndrome nem csak atmoszférájával, lassú folyású, de idegtépő cselekményével, hanem színészeivel is remekelt.
6. The Babysitter kritika l IMDb l mafab
A cím, amiről nem hittük volna, hogy majd a listában elő fog fordulni. A Netflix a The Babysitterrel szállította le az év egyik legjobb horrorvígjátékát, amiben minden megidéződik, amit egy régivágású grindhouse agymenésben imádhatunk.
5. Gerald’s Game - Bilincsben kritika l IMDb l mafab
Újabb bizonyíték, hogy King művet csak szívvel és lélekkel lehet adaptálni, hisz a horror ezekben a történetekben csupán eszközjellegű, a középpontban mindig a karaktereknek kell állniuk. Carla Gugino és Mike Flanagan olyan filmet tett le az asztalra, amit egy lapon tudunk említeni a Tortúrával, A ragyogással és a Halálsoronnal.
4. Hounds of Love - Farkasnász kritika l IMDb l mafab
A szerelem veszélyes, kivetkőztethet magunkból, olyan dolgokra késztethet, amit nem csinálnánk meg, ha nem lenne az a bizonyos rózsaszín köd. Vannak, akiket a legszörnyűbb tettekre ösztökél. A Hounds of Love hasonlóan a függő és kihasználó kapcsolatról mesél, megtörtént eset alapján, ahogyan a Berlin Syndrome, mégis más perspektívából mutatja be. Klasszikus értelemben vett explicit tartalom nélkül kavarja fel a nézők lelkét, Emma Booth játéka pedig a legnagyobbakat is megszégyeníti.
3. Devil’s Candy kritika l IMDb l mafab
Horror és zene? Kéz a kézben járnak, kiegészítik egymást, de nem sok film hangsúlyozza ki annyira, mint a Devil’s Candy, ahol a szintézishez még a vizualitás erejét is képbe hozzák a festészettel. Rendkívül igényes és érdekes horror, teológiai áthallásokkal, amitől csak még izgalmasabb a végeredmény.
2. mother! – anyám! kritika l IMDb l mafab
Sokakat megosztja, hogy vagy a világ legborzasztóbb, vagy az egyik legjobb filmje. Szerkesztőségünket bizony nem, egyöntetűen imádtuk ezt a hihetetlenül erős és metaforikus darabot, aminek szimbolizmusa mindenkinek mást jelenhet. Az biztos, hogy megtekintéséhez olyan nyitottságra van szükség, ami egy filméhez sem. Biztosak vagyunk benne, hogy értékeit pár év múlva fogják igazán elismerni, és igazi kult klasszikus válik majd belőle.
Ugye senki sem kételkedett benne, hogy a szívünket teljesen rabul ejtő Stephen King adaptáció foglalja majd el az idei lista trónját? Ez a film a horror minden szempontjából sikereket könyvelt el, kezdve azzal, hogy mainstream felületen bizonyította be, hogy kreatív hozzáértéssel, lélekkel még King legnehezebb és legjobb művéből is lehet remek adaptációt készíteni. Bizonyította, hogy tehetséges gyerekszínész gárda egy egész filmet el tud vinni a hátán. Sikerült a Muschietti testvéreknek mindent átadniuk, ami az eredeti műben imádnivaló és félelmetes. Legtöbbször a King filmek inkább a kamaradráma típusú művekből készülnek, de az AZ esetében a látványvilággal, technikai kivitelezéssel is sikerült remekelniük. De nem csak a rajongók és kritikusok megnyerése sikerült a filmnek, hanem minden idők legtöbb bevételt termelő, R kategóriás horrorjává és a legkeresettebb címévé vált. Nem hiú ábránd azt gondolni, hogy a sikerrel nagy változások jönnek kedvenc műfajunk szempontjából is.
+1 Brimstone - Megtorlás kritika l IMDb l mafab
A mother!-höz hasonlóan a Brimstone is megosztó darab lett. Sokan nem értették meg a végét, vagy túl erőszakosnak találták. Szerintünk azonban egy nagyon fontos társadalmi problémát kellő alapossággal, érzékenységgel és igen, kegyetlenséggel körüljáró darab lett. A színészi játék és a rendezés egyaránt kiváló, a műfajokat pedig ügyesen ötvözte egymással.